KS. MATEUSZ ŻMIGRODZKI

Ksiądz katolicki, proboszcz parafii w Sandomierzu. Cechuje się talentem do  rozwiązywania zagadek kryminalnych, oraz  angażuje się w ich wyjaśnianie. Jest bardzo błyskotliwy, inteligentny i spostrzegawczy. Zawsze chętnie pomaga ludziom. Wolny czas lubi spędzać na grze w szachy w towarzystwie przyjaciela Mieczysława Nocula oraz jeździć na swoim rowerze.

GOSPODYNI NATALIA BOROWIK

Gospodyni na plebanii Ojca Mateusza, jest pełna energii i pomysłów, w które wciąga wszystich dookoła. Natalia jest zrzędliwa ale i zabawna, uwielbia rządzić, wszędzie jej pełno.  Poprzez przypadkiem rzucone uwagi w związku z prowadzonymi kryminalnymi zagadkami, często wzbudza w Księdzu Mateuszu refleksje, dzięki, której rozwiązuje zagadkę. Przyjaźni się z Barbarą Nocul, żoną aspitanta Nocula. Bardzo dobrze gotuje, zaczęła nawet prowadzić w gazecie „Kącik kulinarny” przez co stała się bardzo popularna.

MŁ.INSP. OREST MOŻEJKO

Komendant Policji w Sandomierzu, przełożony oraz przyjaciel aspiranta Nocula. Pewny siebie, skrupulatny, apodyktyczny oraz zawsze przekonany o osłuszności swoich racji. Początkowo nie znosił, kiedy Ojciec Mateusz próbował rozwiązywać za nich zagadki, wyśmiewał się z jego wskazówek oraz propozcyji współpracy. Z biegiem czasu zaczął dażyć zaufaniem i sympaytią proboszcza a nawet się zaprzyjaźnili. Chociaż nie jest wierzący, często można go spotkać na plebanii. Jest po kilku związkach oraz ma nieślubnego syna, Dominika. Wolny czas lubi spędzać na bieganiu, łowieniu iraz spacerach.

ASP.SZT. MIECZYSŁAW NOCUL

Aspirant sztabowy policji, podwładny Oresta Możejki oraz  najlepszy przyjaciel. Często wbrew woli przełożonego, zdradza Księdzu Mateuszowi szczegóły śledztwa, w zamian otrzymuje cenne wskazówki dotyczące prowadzonego śledztwa. Przyjaźni się z  Ojcem Mateuszem, z którym lubi rozegrać partyjkę szachów.  Ma żonę – Barbarę i dwie córki – Zosię i Olę.